DZIEDZICZENIE

Testament

Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu, a dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie zostawił testamentu albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą. W celu rozdysponowania swoim majątkiem na wypadek śmierci należy sporządzić testament. Jedną z możliwych form jest testament w formie aktu notarialnego. Na podstawie testamentu notarialnego spadkodawca może powołać jednego lub wielu spadkobierców, a nadto uczynić zapis zwykły lub windykacyjny oraz wydziedziczyć konkretne osoby, pozbawiając ich prawa do zachowku.

Otwarcie i ogłoszenie testamentu

W przypadku sporządzenia testamentu przez spadkodawcę, po jego śmierci sąd albo notariusz otwiera i ogłasza testament, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy (akt zgonu). Notariusz dokonuje jego otwarcia i ogłoszenia w razie złożenia testamentu w Kancelarii Notarialnej, a z powyższej czynności sporządza protokół

Odrzucenie lub przyjęcie spadku

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Właściwe oświadczenie można złożyć przed sądem lub notariuszem.

Akt Poświadczenia Dziedziczenia

Notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, z wyłączeniem dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych, natomiast przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz spisuje protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich osób zainteresowanych. Akt poświadczenia dziedziczenia, stanowi potwierdzenie praw do spadku oraz ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Dział spadku

W przypadku uzyskania potwierdzenia nabycia spadku na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia lub prawomocnego postanowienia sądu w sprawie nabycia spadku, spadkobiercy mogą dokonać podziału masy spadkowej. Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców, natomiast gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Umowa zrzeczenia się dziedziczenia

Zasadą jest zakaz umów zawieranych pomiędzy spadkobiercą a spadkodawcą za ich życia, jednak wyjątek stanowi umowa o zrzeczenie się dziedziczenia, zgodnie z którą spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Jej skutki co do zasady rozciągają się na zstępnych spadkodawcy, a sama umowa dotyczy dziedziczenia ustawowego. Formą właściwą do jej zawarcia jest akt notarialny.

Zapraszamy do kontaktu!

Wszystkich informacji związanych z dokonywanymi w naszej Kancelarii czynnościami notarialnymi notariusze oraz pracownicy Kancelarii udzielają bezpłatnie bezpośrednio w biurze lub telefonicznie.