Rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci
Zgodnie z kodeksem cywilnym rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Jest to zasada, która gwarantuje osobie fizycznej prawo do autonomicznego zadecydowania o losie majątku po własnej śmierci. Swoboda testowania polega na tym, że każda osoba fizyczna może zadecydować o losach swojego majątku po śmierci, tym samym wyłączając zasady dziedziczenia regulowane ustawowo. Zasada swobody testowania obejmuje uprawnienia spadkodawcy do powołania za pomocą sporządzenia testamentu na spadkobiercę dowolnej osoby fizycznej lub prawnej oraz do rozrządzenia całym swoim majątkiem.
Jedną z czynności jakiej dokonuje notariusz jest sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego. Testament notarialny jest najbezpieczniejszą formą rozrządzania majątkiem. Nadanie testamentowi formy aktu notarialnego ma zagwarantować spadkodawcy bezpieczeństwo prawne, gdyż notariusz sporządzający akt notarialny dokonuje weryfikacji oświadczenia woli testatora pod kątem zgodności z wolą rzeczywistą i obowiązującym prawem. Po drugie, sporządzenie aktu notarialnego ma zapobiec sfałszowaniu lub zniszczeniu testamentu, gdyż jego oryginał jest przechowywany w kancelarii notarialnej. Dopóki testator żyje, dokument nie wywiera skutków prawnych, a nadto w każdej chwili może zostać przez niego zmieniony, w całości lub tez w części lub odwołany.
Ponadto po sporządzeniu testamentu w formie aktu notarialnego spadkodawca możne zawnioskować o rejestrację dokumentu w Notarialnym Rejestrze Testamentów, prowadzonym w systemie teleinformatycznym przez Krajową Radę Notarialną. Dostęp do tego Rejestru mają wyłącznie notariusze, i w konsekwencji tylko oni mogą rejestrować testamenty i tylko za ich pośrednictwem po przedstawieniu aktu zgonu testatora można uzyskać informację na temat zarejestrowanych testamentów lub stwierdzenie, że żaden testament nie został zarejestrowany przez danego spadkodawcę.