Zdjęcie Separacja majątkowa między małżonkami

Separacja majątkowa między małżonkami

Zasadą jest, że w braku odmiennej woli, po za zawarciu związku małżeńskiego między małżonkami powstaje ustrój wspólności ustawowej, czyli małżonkowie zaczynają budować wspólny worek finansowy, a ich odpowiedzialność za zobowiązania jest zasadniczo solidarna.

Celem dokonania zmiany powyższych zasad małżonkowie mogą zawrzeć umowę majątkową małżeńską, na podstawie której wprowadzą do ich stosunków majątkowych ustrój rozdzielności. Tym samym każdy z małżonków zachowuje swój worek finansowy oraz samodzielnie go powiększa lub uszczupla, a za zobowiązania odpowiedzialny jest samodzielnie.

Małżonkowie mogą wprowadzić ustrój rozdzielności majątkowej w klasycznym ujęciu, albo rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, dzięki któremu podczas rozwodu małżonkowie mogą domagać się względem siebie wyrównania ww. dorobków.

Zawarcie powyższej umowy wiąże się z wizytą u notariusza, albowiem umowa majątkowa małżeńska sporządzana jest formie aktu notarialnego. Można tego dokonać w każdym czasie, tak przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i w jego trakcie, a ograniczenia w powyższym zakresie wynikają między innym z przepisów prawa upadłościowego, gdyż w przypadku wszczęcia postępowania upadłościowego względem jednego z małżonków, ustanowienie rozdzielności majątkowej umową majątkową jest skuteczne w stosunku do masy upadłości tylko wtedy, gdy umowa zawarta została co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Powrót do poprzedniej strony